Significant Achievements 2017 - 2018

Student / Category Name Award Type Competition
NPS International
School
Bronze Award (Commendation award in 2015, 16, 17) Singapore Mathematic Olympiad
Junior Category    
Devam Jain
Kabir Jain
Preetish Juneja
Saarthak Gupta
Silver Medal Singapore Mathematic Olympiad
Ahan Kumar
Keertana Avadhunaa
Mahika Khandelwal
Manan Bulani
Pranav Katragada
Rohan Shekar
Bronze Medal Singapore Mathematic Olympiad
Akshaya D R
Arman Midha
Jaiz Jeeson
Sowmya Anshu
Honourable Mention Singapore Mathematic Olympiad
Senior Category    
Vikram Suresh
Chiran Shunmugam
Silver Medal Singapore Mathematic Olympiad
Aditya Kalra
Harsh Lunia
Praveen Manikandan
Samyukta Sounderraman
Bronze Medal Singapore Mathematic Olympiad
Aryan Mohan
Josmin Cannisius
Kedar Pai
Shiksha Guru
Honourable Mention Singapore Mathematic Olympiad
Harsh Lunia - 10 IGCSE-B
Preetish Juneja - 9 IGCSE-E
Saarthak Gupta - 10 IGCSE-B
Samyukta Sounderraman
Shiksha Guru - 10 IGCSE-C
Vikram Suresh
Champions Ramanujan Interschool Mathematics Quiz Competition
Saarthak Gupta - 10 IGCSE-B 1st Prize World Scholar Cup Singapore Round
Sahana Prabhu Da Vinci Award World Scholar Cup Singapore Round
Vijay Siddharth 1st Prize Singapore Round of the History Bee and Bowl
Saarthak Gupta - 10 IGCSE-B 3rd Prize Singapore Round of the History Bee and Bowl
Shania Fernando
Kirthana Pillai - 12 IB-C
Aditi Agarwal - 12 IB-C
3rd Prize Fortis National Psychology Quiz
Shreya Lodha - 11 IB-B 1st Prize ASEAN Pravasi Bharatiya Divas Competition (Hindi Poetry)
Vijay Siddharth
Anshul Jhingan - 10 IGCSE-C
Manan Bulani - 9 IGCSE-D
1st Prize Geography Bee
Rohan Shekar - 9 IGCSE-C Overall School Topper American Mathematics Competition
Sai Kishan Subramanian 3rd Sigaram Tamil Interschool Competition
NPSI Dance Team 2nd Sigaram Tamil Interschool Competition
Varsity Section
Vijay Siddharth -IB Y2
Krithik Rock- IB Y1
Jigme Nathan- IB Y1
Champion History Bowl Result- Singapore Fall Division
Anshul Jingan – 9 IGCSE
Saarthak Gupta – 9 IGCSE
Tarunyaa Sivakumar – 9IGCSE
Aryan Mohan – 9IGCSE
Second place History Bowl Result- Singapore Fall Division
Junior Varsity
Anshul Jingan – 9 IGCSE
Saarthak Gupta – 9 IGCSE
Tarunyaa Sivakumar – 9IGCSE
Aryan Mohan – 9IGCSE
Champion History Bowl Result- Singapore Fall Division
Middle School
Dhruv Joshi – 8D
Prashant Iyer- 8E
Manan Bulani- 8D
Preetish Juneja – 8E
Second place History Bowl Result- Singapore Fall Division
Hazael Nishar UNSW – ICAS Medal Mathematics
Krishiv Kukreja UNSW – ICAS Medal English
Junior Varsity Division Champions History Bee and Bowl Singapore Round 2017
Middle School Division Champions History Bee and Bowl Singapore Round 2017
Harsh Lunia 1 Silver Medal Singapore Mathematics
Olympiad 2017
Aditya Kalra
Devam Jain
Manan Bulani
Rohan Shekar
Saarthak Gupta
Samyukta Sounderraman
Vikram Suresh
Prashasth Cheekoty
Saarthak Arora
9 Bronze Medals Singapore Mathematics
Olympiad 2017
Pranav Katragadda
Prashant Iyer
Tejas Sadasivam
Vishaal Ravi
Aditya Lanke
5 Honourable Mention
Awards
Singapore Mathematics
Olympiad 2017
Rohit Thota
Arindam Tripathi
Two perfect 800 scores SAT 2017 – 2018
Saarthak Arora
Abeer Dahiya
One perfect 800 score SAT 2017 – 2018
Vijay Siddharth Mani Junior Varsity Champion International History and
Geography Bees.
Abeer Dahiya
Anshul Jhing
Silver Medal International History and
Geography Bees.
Shriya Prakash Bronze – First Round
Silver – Second Round
Hua Xia Mathematics Cup
Vivaan Jain Gold Medal Hua Xia Mathematics Cup
Menaha Jain Bronze Medal Hua Xia Mathematics Cup
Student / Category Name Award Type Competition
Shreyas Sudarshan Krishna 4th U20 category of Singapore National Games (400 M)
Abiya Syed
Anne Mammen – 7 F
Dipakshi Dhinakaran - 10 IGCSE-C
Daivik Chatterjee
Winner Photography competition- The Lens
Aparajit Iyer - 9 IGCSE-C
Swati Anshu - 10 IGCSE-C
1st 2nd Annual Interschool Hindi Debate
Kashvi Mehta - 9 IGCSE-E
Saarthak Gupta - 10 IGCSE-B
1st Poetry Recitation Competition
Mohammed Adil – 6E Gold Medal Singapore Karate-Do Foundation's National Interschool Karate-Do Championship 2018
Nasrin Nazar Silver Medal Singapore Karate-Do Foundation's National Interschool Karate-Do Championship 2018
Anvay Tripathi – 6 C Silver Medal Bebras Computational Thinking Challenge
Srisha Swaminathan – 8C 1st Purandara Dasa Singing Competition
Krishiv Kukreja (English Individual Category) – 6 D Gold Medal & 2nd Top Cash Award Scholastic Environment Fund's Oratory Competition on the Environment
Tanya Agrawal (Shot Put Category) – 4 F Gold Medal 2nd Annual Singapore Athletics U13 Track and Field Championships
Neha Nair - 9 IGCSE-D 3rd Prize Papanasam Sivan Fine Arts Academy Classical Dance Competition
Aarya Nair – 7 C 2nd Prize & Papanasam Sivan Fine Arts Academy Classical Dance Competition
Aarya Nair – 7 C 1st Prize Vocal Music Competition
Prashant Iyer - 9 IGCSE-D
Manan Bulani - 9 IGCSE-D
Saarthak Gupta - 10 IGCSE-B
Anshul Jhingan - 10 IGCSE-C
1st Prize Netaji Subhas Chandra Bose Birth Centenary Quiz sponsored by the High Commission of India
Janani Arunkumar - 11 IB-C 2nd Annual Prerna Awards (Tamil public speaking & highly enriched personality award)
Janani Arunkumar - 11 IB-C 1st Prize Folk Storytelling in Tamil
Saarthak Gupta - 10 IGCSE-B 1st Prize Folk Storytelling in Hindi
Prerana Cheekoty - 9 IGCSE-A
Madhav Sivakumar – 8 C
Dhruv Sharma- 8 B
Silver Medal Singapore Amazing Flying Machine Challenge (Best Aesthetically Designed Glider)
Nitya Rachamalla UNSW – ICAS Medal Writing
Dishita Vivek Dhoot UNSW – ICAS Medal Writing
Joshua Cyril UNSW – ICAS Medal Digital Technologies
Devadath Pillai UNSW – ICAS Medal Digital Technologies
Abiya Syed UNSW – ICAS Medal Digital Technologies
Durva Kamdar UNSW – ICAS Medal Digital Technologies
Abhishek  Balaji UNSW – ICAS Medal Digital Technologies
Senior Category
Keshav Sivakumar, 12 IB-A 
Rohit Thota, 12 IB-A 
Ankit Mannath, 12 IB-B
Best Hardware Hack Hackathon 2017 competition organised by NUS
Senior Category
Keshav Sivakumar, 12 IB-A 
Rohit Thota, 12 IB-A 
Ankit Mannath, 12 IB-B
Best Hardware Hack iNTUition v3.0 2017 organised by NTU
Nasrin Nazar Gold Medal National Karate Championship 2017 – Kumite
Nasrin Nazar Bronze Medal National Karate Championship 2017 – Kumite
NPSI team represented by students from Grade 7 to 9 Second Position in Open Category International science Drama Competition 2017 –Organised by Science Centre
Anisha Joshi, 9 IGCSE-D Outstanding Performer Award International science Drama Competition 2017 –Organised by Science Centre
Vaishnav Muralidharan First Prize - Tabla Intermediate Category National Level Indian Music Competition- National Arts Council,
Singapore
Smriti Ramakrishnan
Saloni Gore
Received Accolades Rakshabhandan Art Competition 2017
Shania Fernando
Kirthana Pillai
Aditi Agarwal
Third Place Fortis Psych - Ed Mental Health Quiz
(International Competition)
Parvathy Menon
Mansa Krishna
Darsh Parikh
Third Place Energy Innovation Challenge sponsored by the Science Centre
Aashna Arora
Devina Haralalka
Divij Haralalka
Pritish Ray
Gold Medal 58th National Inter - School Team Chess Championship 2017